President Uhuru Kenyatta has announced his full Cabinet, 85 days after taking oath of office.
Uhuru made the announcement on Friday in a televised address from State House.
The list will be submitted to the Parliament who will vet the officials.
Below is the full list of Cabinet
Nominees:
1. Ministry of
Public Service, Youth and Gender Affairs
CS - Margaret Kobia
CAS PSYG - Rachel Shebesh
PS PS&Y - Lilian Omolo
PS Gender - Safina
Kwekwe
2. Ministry of
Petroleum and Mining
CS - John Munyes
PS Petroleum - Andrew Kamau Ng’ang’a
3.Ministry of
Devolution and ASAL areas
CS - Eugene Wamalwa
CAS - Hussein Dado
PS ASAL - Michael Powon
PS Devolution - Nelson Marwa
4. Ministry of
Defense
CS - Raychelle Omamo
CAS - to be announced
PS Defense - Torome Saitoti
5. Ministry of
Foreign Affairs and International Trade
CS - Monica Juma
CAS - Ababu Namwamba
PS Foreign Affairs - Amb. Macharia Kamau
PS International Trade - Chris Kiptoo
6. Ministry of
Water and Sanitation
CS - Simon Chelugui
CAS - Winnie Guchu
PS - to be announced
7. Ministry of
Environment and Forestry
CS - Keriako Tobiko
PS - Charles Sunkuli
8. Ministry of Industrialization and Enterprise Development
CS - Aden Mohammed
PS Industrialization - Betty Maina
PS Enterprise Development - to be announced
9. Ministry of Transport and Infrastructure Development
CS - James Macharia
CAS - Chris Obure
PS Transport - Paul Maringa
PS Infrastructure - Julius Korir
PS Shipping and Maritime - Nancy Karigithu
10. Ministry Information Communication & Technology
CS - Joseph Mucheru
CAS - to be announced
PS - to be announced
11. National Treasury and Ministry of Planning
CS - Henry Rotich
CAS - Nelson Gaichuhie
PS Treasury - Kamau Thugge
PS Planning - Julius Muia
12. Ministry of Energy
CS - Charles Keter
CAS and PS Renewable Energy - Colleta Suda
PS Energy Joseph Njoroge
13. Ministry of Interior and Coordination of National Government
CS - Fred Matiang’i
CAS - Patrick Ntutu
PS Interior Karanja Kibicho
PS Immigration, Border Control and Registration of Persons - Maj.Gen.(Rtd) Gordon Kihalangwa
14. Ministry of Agriculture and Irrigation
CS - Mwangi Kiunjuri
CAS & PS Livestock - Andrew Tuimor
PS Crop Development - Richard Lesiyampe
PS Agriculture Research - Hamadi Boga
PS Fisheries - to be announced
PS Irrigation - to be announced
15. Ministry of Health
CS - Sicily Kariuki
CAS - Rashid Aman,
PS Health - Peter Tum
16. Ministry of Sports and Heritage
CS - Rashid
Achesa Mohammed
PS Sports - Peter Kaberia
PS heritage - Josphetta Mukobe
17. Ministry of Tourism and Wildlife
CS - Najib Balala
CAS - to be announced
PS Tourism
PS Wildlife - Margaret Mwakema
18. Ministry of Education
CS - Amina Mohammed
CAS - Hon. Simon Kachapin
PS Early Learning and Basic Education - Dr. Belio Kipsang
PS University Education and Research - Prof. Japheth Micheni Ntiba
PS Post Training and Skills Development - Zainab Hussein
19.
Ministry of
Lands
CS - Farida Karoney
CAS - Gideon Mung’aro
PS - Nicholas Muraguri
20.
Ministry of Labour and Social Protection
CS - Ukur Yattani
CAS - Abdul Bahari
PS Social Protection Pensions and Senior Citizens Affairs - Susan Mochache
21.
Ministry of East African Community and Northern Corridor Development
CS - Peter Munya
CAS - Ken Obura
PS – to be announced
•
Raphael Tuju - co-opted into cabinet on a need basis.
•
Judy Wakhungu - Ambassador to France
•
Dr. Cleopha Mailu - Permanent Mission of the UN in Geneva
•
Kiema Kilonzo - High commissioner to Uganda
•
Dan Kazungu - High Commissioner to Tanzania
•
Lazarus - Permanent Mission of the United Nations in New York
•
Phyllis Kandie - Ambassador to Belgium and Luxemburg as well as the European Union
•
Willy Bett - High Commissioner to India
•
Jacob Kaimenyi - Permanent Mission to UNESCO in Paris
•
Hassan Wario - Ambassador to Austria
Read: